Březen 2009

Plavba Jitřního poutníka

31. března 2009 v 13:24 | lilliene |  Knihy
Jsou prázdniny. Edmund a Lucinka jedou na prázdniny ke strýčkovi a tetě. Jednou se s jejich bratrancem Eustácem dostanou skrz obraz na narnijskou loď. Tam je přivítá Kaspian. Eustác není s ničím spokojený. Na Osamělých ostrovech je zajmou piráti - otrokáři. Kaspiana koupí jeden z pánů, které se Kaspian vydal hledat. Protože Osamělé ostrovy patří pod Narnii, Kaspian zruší otrnkářství a plují dál. Doplují až k ostrovu, kde se Eustác kvůli své chtivosti změní v draka. Tak si uvědomí, že nebyli zlí ostatní, ale on. Nakonec mu Aslan vrátí jeho podobu. Eustác se snaží být hodný, i když je tn někdy těžké. Cestou potkávají různá dobrodružství a nalézají 7 narnijských pánů a poslední 3 z nich najdou na Rámandúově ostrově. Tam se Kaspian zamiluje. Pak se vydají na východní konec světa. Rípčíp odplul do Aslanovy země a děti se vrátily domů. Edmund a Lucka se už nevrátí.

Princ Kaspian

30. března 2009 v 14:53 | lilliene |  Knihy
Uplynul rok. Pevensiovi míří do internátní školy. Náhle se ocitnou v nějakém lese. Zjistí, že jsou na ostrově. Poté zachrání nějakého trpaslíka, který jim vypráví svůj příběh. Princ Kaspian žil na hradě se svou tetou Prunaprismií a strýčkem Mirázem, který ya něj vládl jako protektor. Kaspian se dozvěděl o Narnii. Pak se narodil Kaspianův bratranec a Kaspian musel (na radu svého učitele) opustit hrad, aby si zachoval život. Na útěku se setkal s narniany a spolu bojovali proti Mirázovi. Nakonec zatroubil na roh královny Zuzany (a tím přivolal Pevensiovi) a Trumpkin se vydal hledat dávné krále. Meyitím se Kaspian shledal s profesorem a Nikabrik s pomocí svých přátel (čarodejnice a vlkodlaka) chtěl vyvolat Bílou čarodejnici. Do toho vpadli chlapci a Trumpkin. Po boji Nikabrik a čarodejnice a vlkodlak umřeli. Nakonec porazili Miráze, protože Aslan vzbudil stromy a Kaspian se stal králem a všichni se měli dobře. Nakonec Aslan poslal Pevensiovi domů. Petr a Zuzka se už nevrátí.

Lev, čarodejnice a skříň

24. března 2009 v 8:12 | lilliene |  Knihy
V Londýně zuří druhá světová válka. Vlaky odváží stovky dětí na venkov, aby se jim nic nestalo. Mezi nimi jsou také čtyři děti Pevensiovi: Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Dostanou se ke starému profesorovi Kirkovi, který bydlí v obrovském domě. Lucinka v jednom prázdném pokoji objeví skříň a když skrz ní projde, ocitne se v zasněženém lese. Tam potká fauna Tumnuse a skamarádí se s ním.Navzdory nebezpečí ji pustí domů. Nadšeně o tom vypráví sourozencům, ale setká se jen s nepochopením a (z Edmundovy strany) s posměchem. Jednou jde navštívit pana Tumnuse a Edmund ji sleduje. Oba se dostanou do Narnie. Tam se Edmund setká s Bílou čarodejnicí a slíbí, že k ní přivede bratra a sestry. Jednou se všichni snaží schovat před hospodyní, která provádí návštěvníky, a nakonec vlezou do skříně. Edmund zapomene předstírat,že v Narnii ještě nebyl. Zjistí, že pana Tumnuse uvěznili a červenka je dovede k panu Bobrovi. Edmund uteče k Bílé čarodejnici a ta ho zajme, Ed prozradí všechny plány a mezitím ostatní s oběma Bobry utečou a jdou za Aslanem ke Kamennému stolu. Cestou potkají Santa Clause a ten dá Petrovi meč a štít, Zuzaně luk a toulec se šípya kouzelný roh a Lucince silici, která uzdraví každé zranění. Aslan je všechny přivítá. Později vlci napadnou Zuzanu a Lucinku,Petr jednoho zabije a druhého stopuje Aslanovo vojsko až k táboru Bílé čarodejnice. Zachrání Edmunda, ale Bílá čarodejnice si dělá nárok na jeho krev. Aslan se za něj obětuje a smrt začne pracovat obráceně a Aslan ožije. Mezitím Petr a Edmund bojují s Bílou čarodejnicí. Aslan se Zuzkou a Luckou přivedou posily - bojovníky z hradu Bílé čarodejnice, které změnila na kámen. Aslan nakonec Bílou čarodejnici zabije. Potom korunuje sourozence králi a odejde. Králové vládnou patnáct let a pak při lovu na bílého jelena projdou skříní a zjistí, že byli pryč jen pár minut.

O mém blogu a o mě

3. března 2009 v 13:21 | lilliene |  A můj život
Ahoj, já jsem Terezka. Je mi 12 let. Chodím na Benešovské gymnázium. Jsem spíše domácký typ, baví mě číst, vyšívat a plést. Hraju na piáno a amatersky na flétnu. Hudbu mám ráda, pokud to není dechovka nebo nějaké moderní vyřvávačky. Mám tři mladší sourozence - to je jako v Narnii. O té taky můj blog bude. S Narnií jsem se seznámila už kdysi dávno, ještě dřív, než se natočil první film. Proto jsem také zvyklá používat starší řazení, tedy v tom pořadí, jak je za sebou napsal C. S. Lewis:
1. Lev, čarodejnice a skříň
2. Princ Kaspian
3. Plavba Jitřního poutníka
4. Stříbrná židle
5. Kůň a jeho chlapec (můj nejoblíbenější díl)
6. Čarodějův synovec
7. Poslední bitva
Tak takhle budu všechno řadit. Ale pro ty co se s Narnií ještě pořádně neseznámili uvedu i chronologické řazení:
1. Čarodějův synovec
2. Lev, čarodejnice a skříň
3. Kůň a jeho chlapec
4. Princ Kaspian
5. Plavba Jitřního poutníka
6. Stříbrná židle
7. Poslední bitva
I při natáčení filmů se používá první řazení. Mějte se hezky a za narnijský rok (někdy) zase nashledanou.